Zanim możliwa będzie operacja zaćmy, każdy pacjent musi przejść badania kwalifikacyjne. Dowiedz się, jak wyglądają badania kwalifikacyjne operacji zaćmy.
Po co przeprowadza się badania kwalifikacyjne operacji zaćmy?
Badanie kwalifikacyjne zawsze poprzedza zabieg i ma na celu określenie rodzaju oraz stopnia zaawansowania zaćmy. Poza tym jego zadaniem jest wykrycie współistniejących schorzeń oczu, które mogłyby mieć jakikolwiek wpływ na przebieg samej operacji lub procesu gojenia się oka po zabiegu. W trakcie tego badania jest określana również moc i rodzaj sztucznej soczewki, która zostanie wszczepiona do oka podczas zabiegu usuwania zaćmy. Skoro podstawowa kwestia została już wyjaśniona, można teraz odpowiedzieć na pytanie: operacja zaćmy – jak wyglądają badania kwalifikacyjne?
Operacja zaćmy – jak wyglądają badania kwalifikacyjne?
Zaczynają się one zawsze od wywiadu. Jedna z wykwalifikowanych pielęgniarek zada Ci kilka szczegółowych pytań, dzięki czemu zidentyfikuje wszelkie wady wzroku w rodzinie, a także skupi się na chorobach nie tylko okulistycznych, w których poczet możemy wliczyć między innymi cukrzycę, nadciśnienie, czy alergie. Oczywiście, w trakcie wywiadu usłyszysz także pytanie dotyczące stosowanych przez Ciebie leków. Następnie zostaną zmierzone Twoje okulary, które aktualnie nosisz, oraz zostanie sprawdzone to, jak w nich i bez nich czytasz.
Wykonane zostanie również badanie zmierzenia wady refrakcji, które dotyczą wad dioptrycznych oka oraz ciśnienia śródgałkowego. W szczególności pomiary ciśnienia śródgałkowego są bardzo ważne w każdym wieku, ponieważ ich podwyższony poziom może oznaczać ryzyko wystąpienia jaskry. W trakcie wizyty zostanie przeprowadzone również badanie biometryczne, które ma na celu zmierzenie Twojego oka. Na podstawie tych wyników ustanawia się parametry do obliczeń nowej, sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej, która zostanie wszczepiona podczas operacji zaćmy. Jeżeli należysz do grupy osób, u których katarakta występuje na bardzo zaawansowanym etapie, wtedy zastosujemy badanie oka przy użyciu ultradźwięków. Dzięki temu zmierzymy niektóre wartości, których nie dało się obliczyć podczas wcześniej wymienionych testów.
Ostatnie, bardzo ważne badanie tylnego segmentu oka, przeprowadza się dopiero po zakropieniu oczu. Specjalne krople, które poda Ci pielęgniarka, mają za zadanie rozszerzyć źrenice, dzięki czemu będzie można wykonać zdjęcie siatkówki. Oczywiście, cały zabieg jest całkowicie bezbolesny, więc nie trzeba się go obawiać. Badania kwalifikacyjne kończą się konsultacją u okulisty, który przeprowadzi szczegółową analizę tylnego segmentu oka. Wtedy też specjaliści wybiorą najlepszą opcję na wyleczenie Twoje wzroku.