FAQ - pytania i odpowiedzi | Alfavision

Pytania i odpowiedzi

Z pewnością masz wiele pytań odnośnie operacji zaćmy w Czechach – jej przebiegu i formalności związanych z zabiegiem. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane przez naszych pacjentów. Jeśli coś nie jest jasne, skontaktuj się z nami – nasz konsultant udzieli wszelkich niezbędnych informacji.

Najczęściej zadawane pytania
Ile trwa operacja usuwania zaćmy?
Operacja usuwania zaćmy to zabieg z zakresu chirurgii jednego dnia. Sam zabieg trwa około 20 minut. Wcześniej niezbędna jest konsultacja lekarska w postaci wizyty kwalifikującej do zabiegu. Cały proces od wizyty, przez zabieg po rekonwalescencje, trwa około 6 godzin. Tydzień po usunięciu zaćmy konieczna jest wizyta kontrolna w Stonavie. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykupienie noclegu w hotelu i skorzystanie z wizyty kontrolnej dzień po zabiegu.
Ile kosztuje wykonanie zabiegu?
Zabieg, wizyta przed- i pooperacyjna kosztują łącznie ok. 2500 zł, z czego 2340 zł podlega refundacji (kwota ta może ulegać zmianie – szczegóły na stronie Punktu Kontakowego NFZ: http://www.kpk.nfz.gov.pl/pl/). Centrum Lekarskie Alfa udziela wsparcia w procesie refundacji kosztów leczenia. Koszty mogą się wahać w zależności od kursu CZK/PLN i wycen NFZ.
Kto wykonuje zabieg usunięcia zaćmy?
Alfa Vision to czeska firma z siedzibę w Stonavie współpracująca z Centrum Lekarskim Alfa posiadającym dwie placówki – szpital w Skoczowie i przychodnię w Bielsku-Białej. Zabiegi wykonuje dr Tomáš Utíkal – czeski specjalista biegle posługujący się językiem polskim. Dzięki takiemu podziałowi ról i obowiązków, możliwe jest zorganizowanie szybkiego zabiegu i refundacja wydatków z NFZ. Pacjenci są obsługiwani w języku polskim.
Czemu warto zdecydować się na zabieg usunięcia zaćmy w Czechach?
Katarakta to choroba, która rozwijając się stopniowo ogranicza jakość widzenia u pacjenta. Zbyt długie zwlekanie z przeprowadzeniem zabiegu może powodować komplikacje i pogorszeniu stanu zdrowia i życia. Zabiegi refundowane przez NFZ w Polsce są limitowane, przez co niejednokrotnie trzeba długo czekać na swoją kolej. Dzięki chirurgii transgranicznej można przeprowadzić taki zabieg w Czechach (zaledwie kilka kilometrów od polskiej granicy) i uzyskać refundację z Narodowego Fundusza Zdrowia.
Skąd czerpać informacje na temat operacji usuwania katarakty?
Wszystkich niezbędnych informacji na temat zabiegu udzielają konsultanci Centrum Lekarskiego Alfa (kontakt). Zapraszamy do kontaktu mailowego i telefonicznego.
Gdzie i jak mogę się zarejestrować na wizytę?
Wizyty odbywają się w szpitalu Centrum Lekarskiego Alfa w Skoczowie. Aby dokonać rejestracji prosimy o kontakt. Wszystkie formalności związane z rejestracją odbywają się w języku polskim.
Czy po zabiegu będę mógł/mogła samodzielnie prowadzić samochód?
Zabieg usunięcia zaćmy daje efekt praktycznie natychmiastowy i od razu następuje poprawa widzenia. Po zabiegu można samodzielnie prowadzić samochód.
Jak przebiega operacja usuwania zaćmy?
W zależności od stopnia zaawansowania rozwoju katarakty stosowane są trzy podstawowe formy zabiegu: Fakoemulsyfikacja, zewnątrztorebkowa operacja zaćmy oraz wewnątrztorebkowa operacja zaćmy. W ramach każdej z nich usuwa się zmianę chorobową, a następnie wstawia sztuczną soczewkę.
Jakie soczewki najlepiej wybrać?
stnieje wiele rodzajów soczewek, które można zastosować przy zabiegu usuwania zaćmy, na przykład soczewki stałoogniskowe, toryczne soczewki wewnątrzgałkowe czy wieloogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe. W doborze soczewek każdorazowo doradza lekarz specjalista podczas wizyty przed zabiegiem. Soczewki mogą kosztować od do – ich cena jest/nie jest wliczona w koszt leczenia i podlega/nie podlega refundacji.
Jak przygotować się do zabiegu usuwania zaćmy?
Wszystkie niezbędne informacje w tym zakresie udzielane są przez naszych konsultantów podczas rejestracji. Nie należy jeść ani pić po północy, w dniu poprzedzającym operację.
Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg usuwania zaćmy wiąże się z pewnym dyskomfortem, lecz nie jest bolesny. Bardzo rzadko istnieją wskazania, aby zabieg odbywał się pod narkozą. W większości przypadków jest to miejscowe znieczulenie.

Kontakt

Potrzebujesz dodatkowych informacji na temat zaćmy?
Chcesz umówić się na wizytę?
Wypełnij formularz kontaktowy.
Oddzwonimy do Ciebie w ciągu 24h.



]