Zaćma to bardzo popularne schorzenie, które powoduje stopniową utratę wzroku. Na szczęście proste prace chirurgiczne mogą całkowicie wyeliminować problem. Dowiedz się, jak wygląda rekonwalescencja i jak dbać o oczy po zabiegu.
Choć sam zabieg zaćmy jest bezpieczny i bardzo precyzyjny, a do tego nie trwa długo, bo około 20 minut, to już czas potrzebny na rekonwalescencję jest znacznie dłuższy. Konieczne są też wizyty kontrolne u okulisty.
Tuż po zabiegu na zaćmę…
Po zabiegu usunięcia zaćmy chorzy praktycznie od razu odzyskują dobry wzrok. Mogą swobodnie obracać głową, nie bojąc się, że wczepiona soczewka wypadnie. Trzeba jednak bardzo uważać, by do rany nie dostały się żadne bakterie. Lepiej więc tuż po zabiegu na zaćmę jak najmniej dotykać oka i uważać podczas mycia. Najlepiej w trakcie kąpania założyć na oko bandaż, by do środka nie dostała się woda. Jeśli mimo wysiłku, oko będzie zaczerwienione lub obrzęknięte, a do tego będziemy odczuwać ból, jak najszybciej skonsultujmy się z lekarzem.
Po 3 tygodniach od zabiegu usunięcia zaćmy…
Po 3 tygodniach, o ile nie wystąpiły żadne niepokojące objawy, należy zgłosić się na kontrolę. Lekarz musi sprawdzić, czy nie ma żadnych zmian i czy rana prawidłowo się goi. Może zalecić stosowanie sztucznych łez, a w razie potrzeby podawanie kropel z antybiotykiem.
6 tygodni po zabiegu na zaćmę…
Po półtora miesiąca od zabiegu na zaćmę czeka nas kolejna wizyta kontrolna. W tym czasie oko powinno się już zaadoptować. To czas, kiedy lekarz może dobrać odpowiednie okulary w razie potrzeby. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, można wprowadzić w życie niewielką aktywność fizyczną. Oczywiście trzeba to wcześniej skonsultować z okulistą. Z każdym dniem będziemy odczuwali wyraźną poprawę, a z czasem będziemy mogli funkcjonować jak dawniej.