Liczba 4 559 164 mieszkańców czyni ze Śląska jednym z najbardziej zamieszkanych województw w naszym kraju. Znaczna część populacji to osoby, które ukończyły 60. rok życia – co oznacza, że duża część mieszkańców może zachorować na zaćmę. I, niestety, tak jest. Statystyki pokazują, że chorych na kataraktę jest ponad 80 tys.!

Oczywiście, zaćma nie musi być wyrokiem. Wystarczy jeden krótki zabieg, by raz na zawsze pokonać chorobę. Jakie możliwości mają pacjenci z województwa śląskiego? Jak wygląda leczenie zaćmy na Śląsku? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.

 

Ślązacy operują zaćmę w Czechach

Zaćma nie należy do chorób, które można wyleczyć za pomocą farmakologicznych leków. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest operacja zaćmy. Niestety, w Polsce czas oczekiwania na zabieg z NFZ trwa nawet kilka lat. A jak dane przedstawiają się w województwie śląskim?

Sytuacje stanu kolejki można na bieżąco śledzić na oficjalnej stronie NFZ .

Na obecną chwilę w Katowicach można przeprowadzić zabieg w ciągu kilka miesięcy – należy jednak tu podkreślić, że takie sytuacje są sporadyczne i duży wpływ ma, ile osób zrezygnuje z zabiegu (bardzo często zdarza się tak, że pacjent woli przeprowadzić operację w Czechach niż czekać kilkanaście miesięcy na leczenie). Standardem jest za to czekanie na zabieg powyżej 18 miesięcy. Niestety, w wielu przypadkach pacjent musi czekać nawet kilka lat – obecnie w Gliwicach czy Jastrzębiu-Zdrój zabieg można przeprowadzić dopiero w 2024 roku!

Zaćma nie jest chorobą, z którą można czekać. Nieleczona może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku (dane Światowej Organizacji Zdrowia jasno pokazują, że to najczęstsza przyczyna ślepoty na całym świecie). Dlatego też tak istotny jest czas. Nic więc dziwnego, że pacjenci ze Śląska szukają innych opcji. Jedną z nich jest prywatne leczenie – zabieg ze standardową soczewką kosztuje ok. 3 tys. zł., co bardzo często jest poza zasięgiem finansowym chorego.

Na szczęście jest jeszcze jedna opcja – operacja zaćmy za granicą. Dzięki dyrektywie transgranicznej Polacy mogą wyjeżdżać m.in. do Czech na leczenie zaćmy. Po przeprowadzonym zabiegu pacjent może ubiegać się o refundację z NFZ, dzięki czemu niskim kosztem może usunąć zaćmę!

Jesteś ze Śląska? W AlfaVison nie musisz martwić się o transport

Operacja zaćmy za granicą jest dla wielu pacjentów, szczególnie seniorów, sporym przeżyciem. Aby ułatwić naszym pacjentom wyjazd, postanowiliśmy rozszerzyć naszą ofertę o transport.

Teraz mieszkańcy Śląska mogą wybrać jedną z 2 tras i dojechać z nami do Stonavy, która mieści się zaledwie kilka kilometrów od granicy polsko-czeskiej. Nasz bus zatrzymuje się w takich miastach jak: Gliwice, Katowice, Rybnik, Bielsko-Biała, Tychy, czy Żory. Dzięki temu pacjenci z tych miast lub okolicznych miejscowości (np.: Zabrze) mogą w prosty i komfortowy sposób przyjechać na zabieg do Stonavy i odzyskać zdrowy wzrok.

Chcesz więcej dowiedzieć się o transporcie? Zajrzyj na naszą stronę.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami