Dzięki znowelizowanej ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej, która obowiązuje już od 2014 roku, każda osoba ubezpieczona w Polsce może starać się o zwrócenie kosztów świadczeń opieki zdrowotnej, z których skorzystała w dowolnym kraju Unii Europejskiej. Dotyczy to zarówno sekatora publicznego, jak i prywatnego.

Przeczytaj w naszym artykule, na czym dokładnie polega dyrektywa transgraniczna i jak wyglądają związane z nią procedury.

 

Czym jest dyrektywa transgraniczna?

Wprowadzone kilka lat temu regulacje dotyczące świadczenia opieki zdrowotnej mają na celu ujednolicenie dostępu do świadczeń medycznych w całej Unii Europejskiej. Dzięki dyrektywie transgranicznej pomocy medycznej możemy również szukać na  całym terenie Unii Europejskiej i uzyskać zwrot jej kosztów, jeśli tylko jesteśmy ubezpieczeni w NFZ.

Ważną informacją jest fakt, że w większości przypadków , a w szczególności dla operacji zaćmy  pacjenci nie muszą posiadać wcześniejszej zgody NFZ na leczenie w placówkach zagranicznych.

Jakich świadczeń nie obejmuje dyrektywa?

Jest kilka świadczeń zdrowotnych, które nie mogą być realizowane w ramach dyrektywy. Są to ochronne szczepienia, długoterminowa opieka w zakresie wykonywania czynności życia codziennego oraz wszelkie czynności związane z przeszczepami narządów.

Możemy wyróżnić również garść kwestii, na które wcześniej zgodę musi wydać Narodowy Fundusz Zdrowia, a są to:

– świadczenia wymagające pobytu w placówce dłużej niż 1 dzień,

– tomografia komputerowa,

– rezonans magnetyczny,

– badania genetyczne,

– terapia hiperbaryczna,

– teleradioterapia stereotaktyczna,

– terapia izotopowa,

– leczenie w ramach programów lekowych,

– wszczepienie pompy baklofenowej w leczeniu spastyczności opornej na leczenie farmakologiczne,

– pozytonowa tomografia emisyjna (PET),

– badania medycyny nuklearnej.

Jak ubiegać się o zwrot kosztów z NFZ?

Wnioski o zwrot kosztów leczenia z Narodowego Funduszu Zdrowia należy  składać do 30 dni od dnia wystawienia rachunku przez zagraniczną placówkę. Jako załącznik do wniosku należy dodać zarówno rachunek za usługę, jak i potwierdzenie pokrycia płatności oraz skierowanie do zabiegu. Dla naszych pacjentów przygotowaliśmy usługę finansowania , w której  proponujemy pacjentom pokrycie kosztów zabiegu oraz ubieganie się o zwrot kosztów zabiegu z NFZ w ich imieniu , dzięki temu pacjent nie musi wykonywać całej procedury samodzielnie.

NFZ dokonuje refundacji kosztów w kwocie nie wyższej, niż płaci za dane świadczenie polskim świadczeniodawcom, i nie wyższej, niż kwota faktycznie poniesiona.

Co roku liczba osób korzystających z możliwości leczenia poza granicami kraju rośnie kilkukrotnie. Obecnie ilość wniosków o zwrot kosztów wynosi ponad 5 tysięcy rocznie, z czego prawie połowa dotyczy mieszkańców Śląska. Dzięki dyrektywie transgranicznej leczenie zaćmy za granicą, w klinice AlfaVision może być w pełni refundowane przez NFZ. Nasi pacjenci mogą jednocześnie korzystać z krótkich terminów i polskiej opieki podczas całego procesu leczenia.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami