Skierowanie na operację zaćmy to dopiero początek. Kolejki na zabieg z NFZ są bardzo długie. Trwają od roku do trzech lat. Niestety, w przypadku tak niebezpiecznej choroby, jaką jest zaćma, czas odgrywa ogromną rolę. Na szczęście, Polacy mają jeszcze inną możliwość – jest nią operacja zaćmy za granicą, a konkretnie w Czechach. Czy operacja zaćmy w Czechach jest lepszą opcją niż leczenie w naszym kraju? Czy krótsze kolejki oznaczają wyższe opłaty? Sprawdź nasz artykuł i zobacz, która opcja jest lepsza – operacja zaćmy za granicą czy w Polsce.

W jaki sposób można ominąć kolejki?

Na usunięcie zaćmy w Polsce, niestety, trzeba poczekać. Kolejki na zabieg z NFZ są bardzo długie, w niektórych województwach czeka się nawet aż 3 lata! Czas oczekiwania na zabieg można sprawdzić na oficjalnej stronie Narodowego Funduszu Zdrowia w zakładce Sprawdź kolejkę. To prosty sposób na przekonanie się, kiedy będziesz mieć wykonaną operację zaćmy. Zaćma jest niebezpieczną chorobą, nieleczona może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Jeśli więc nie chcesz czekać na zabieg, operacja zaćmy za granicą będzie dla Ciebie idealną alternatywą. Zamiast kilkunastu miesięcy lub nawet kilku lat, możesz skrócić czas oczekiwania na zabieg do 2-3 tygodni od momentu zapisu. Leczenie u naszych czeskich sąsiadów umożliwia tzw. unijna dyrektywa transgraniczna, która otwiera możliwość korzystania z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej.  W praktyce przygotowanie i konsultacje odbywają się w Polsce, a w dniu zabiegu jedziesz do Czech. Operacja na zaćmę trwa około 20 minut i jest wykonywana według europejskich standardów. Polega na wycięciu zmętniałej soczewki oraz wszczepienie w jej miejsce sztucznej. Zabieg jest przeprowadzany w ramach chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że nie musisz zostawać na noc w szpitalu. Nie należy również martwić się brakiem znajomości języka czeskiego. Personel szpitala mówi po polsku, więc nie będziesz mieć problemów z komunikacją.

Ile kosztuje operacja zaćmy za granicą?

W ramach umowy o leczeniu transgranicznym po zabiegu możesz ubiegać się o zwrot kosztów leczenia z polskiego NFZ. Cena refundacji jest jednak ruchoma i zależy  od ilości środków finansowych, jakie zostały na ten cel przeznaczone. Aktualną cenę zabiegu możesz sprawdzić tu . W jaki sposób możesz uzyskać refundację? W tym celu musisz wypełnić wniosek o zwrocie kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonej poza granicami kraju. Nie musisz martwić się formalnościami. W dniu usunięcia zaćmy otrzymasz od nas komplet dokumentów, które musisz złożyć w swoim oddziale NFZ. Nasza kadra pielęgniarska pomaga również w wypełnieniu wniosku. Operacja zaćmy za granicą to rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz czekać w nieskończoność w kolejce na zabieg. 2-3 tygodnie to niewiele w porównaniu z polskimi terminami. Dzięki możliwości usunięcia zaćmy w Czechach możesz praktycznie od ręki cieszyć się dobrym wzrokiem.