Zaćma jest chorobą, która głównie dotyka osoby w podeszłym wieku. Z tego też powodu wielu młodym ludziom wydaje się, że problem katarakty ich nie dotyczy i w wielu przypadkach lekceważą pojawiające się objawy, co, w przypadku nieleczenia, może prowadzić nawet do ślepoty. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, jakie są przyczyny zaćmy w młodym wieku, w jaki sposób młode osoby mogą walczyć z chorobą i jak wygląda operacja zaćmy.
Jakie rodzaje zaćmy mogą dotknąć osoby w młodym wieku?
Zaćma, nazywana również kataraktą, jest wrodzoną lub degeneracyjną chorobą oczu, która powoduje zmiany w postaci plamek albo zmętnienia w naturalnej soczewce. Schorzenie jest sklasyfikowane na 4 typy, a każdy z nich ma jeszcze poszczególne rodzaje.
Typy zaćmy:
- Zaćma wrodzona – choroba występuje od momentu urodzenia
- Zaćma nabyta – dzieli się ją ze względu na stopień zaawansowania choroby
- Podział ze względu na lokalizację zmian
- Podział ze względu na przyczynę
Młode osoby borykają się z tą chorobą oczu albo od najmłodszych lat (zaćma wrodzona) lub też chorują na nią ze względu na konkretną przyczynę. W tym drugim przypadku mogą one zachorować na:
- Zaćmę polekową – choroba rozwija się w przypadku przyjmowania leków sterydowych lub nasercowych,
- Zaćmę cukrzycową – są sytuacje, kiedy katarakta jest pierwszym objawem cukrzycy,
- Zaćmę tężyczkową – ten rodzaj katarakty pojawia się w przypadku usunięcia przytarczyc
Jakie są objawy katarakty?
Objawy zaćmy mogą przyjmować różne postacie. Młode osoby mogą mieć problemy z postrzeganiem kontrastu, a także mogą mieć zaburzania ostrości przy intensywnym świetle lub podwójnie widzieć. Jeśli zauważyłeś u siebie takie objawy, to nie lekceważ ich. Skontaktuj się z nami w celu przeprowadzenia badania wzroku.
W jaki sposób leczyć zaćmę?
Obecnie nie istnieją farmakologiczne sposoby leczenia katarakty. Jedyną skuteczną metodą jest operacja zaćmy – jest to zabieg, który realizowany jest w ramach chirurgii jednego dnia. Cały proces trwa około 6 godzin, a chory natychmiast dostrzega poprawę wzroku.