Zaćma jest chorobą, która głównie dotyka osoby w podeszłym wieku. Z tego też powodu wielu młodym ludziom wydaje się, że problem katarakty ich nie dotyczy i w wielu przypadkach lekceważą pojawiające się objawy, co, w przypadku nieleczenia, może prowadzić nawet do ślepoty. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, jakie są przyczyny zaćmy w młodym wieku, w jaki sposób młode osoby mogą walczyć z chorobą i jak wygląda operacja zaćmy.

 

Jakie rodzaje zaćmy mogą dotknąć osoby w młodym wieku?

Zaćma, nazywana również kataraktą, jest wrodzoną lub degeneracyjną chorobą oczu, która powoduje zmiany w postaci plamek albo zmętnienia w naturalnej soczewce. Schorzenie jest sklasyfikowane na 4 typy, a każdy z nich ma jeszcze poszczególne rodzaje.

Typy zaćmy:

  •   Zaćma wrodzona – choroba występuje od momentu urodzenia
  •   Zaćma nabyta – dzieli się ją ze względu na stopień zaawansowania choroby
  •   Podział ze względu na lokalizację zmian
  •   Podział ze względu na przyczynę

Młode osoby borykają się z tą chorobą oczu albo od najmłodszych lat (zaćma wrodzona) lub też chorują na nią ze względu na konkretną przyczynę. W tym drugim przypadku mogą one zachorować na:

  • Zaćmę polekową – choroba rozwija się w przypadku przyjmowania leków sterydowych lub nasercowych,
  • Zaćmę cukrzycową – są sytuacje, kiedy katarakta jest pierwszym objawem cukrzycy,
  • Zaćmę tężyczkową – ten rodzaj katarakty pojawia się w przypadku usunięcia przytarczyc
Poza tym katarakta może być skutkiem przewlekłego zapalenia naczyniowej błony oka. Także nowotwór wewnątrz gałki ocznej może wywołać zaćmę u osób w młodym wieku.

Jakie są objawy katarakty?

Objawy zaćmy mogą przyjmować różne postacie. Młode osoby mogą mieć problemy z postrzeganiem kontrastu, a także mogą mieć zaburzania ostrości przy intensywnym świetle lub podwójnie widzieć. Jeśli zauważyłeś u siebie takie objawy, to nie lekceważ ich. Skontaktuj się z nami w celu przeprowadzenia badania wzroku.

W jaki sposób leczyć zaćmę?

Obecnie nie istnieją farmakologiczne sposoby leczenia katarakty. Jedyną skuteczną metodą jest operacja zaćmy – jest to zabieg, który realizowany jest w ramach chirurgii jednego dnia. Cały proces trwa około 6 godzin, a chory natychmiast dostrzega poprawę wzroku.