Usunięcie zaćmy jest szansą dla pacjenta do powrotu do zdrowia. Jednak, aby operacja przyniosła efekty, należy też przestrzegać wytycznych lekarza. Jakie są zalecenia po operacji zaćmy? Czego powinien pacjent unikać?

 

Rekonwalescencja po usunięciu zaćmy

Rekonwalescencja po przejściu zabiegu usunięcia zaćmy w wielu przypadkach trwa długo i wymaga wsparcia osób, które znajdują się w najbliższym otoczeniu rekonwalescenta. Rodzina i przyjaciele przede wszystkim mogą pomóc operowanemu przy aplikacji kropel, która może sprawiać ogromne trudności, gdy wzrok jest osłabiony. Poza tym oczy osób, które zdecydowały się na usunięcie zaćmy, narażone są na niepożądane działanie światła zewnętrznego. Aby uniknąć niekorzystnych działań promieni słonecznych,  warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV. Gojenie się ran pooperacyjnych wymaga też od pacjenta restrykcyjnego przestrzegania zaleceń. Jednym z nich jest unikanie długotrwałego wysiłku przez około 3 miesięcy od momentu operacji. Poza tym pacjent  powinien stosować zapisane przez okulistę krople do oczu. Ich celem jest zmniejszenie ciśnienia wewnątrz oka. Niezwykle istotny jest też szczelny opatrunek, który ma za zadanie chronić oczy przed dostaniem się wody i wspomóc proces gojenia się soczewki. Opatrunek należy stosować przez około 7 dni od momentu usunięcia zaćmy. Pamiętaj, że stosowanie się do zaleceń lekarza pozwoli Ci szybko powrócić do zdrowia oraz uniknąć ewentualnych powikłań, które, na szczęście, występują niezwykle rzadko.

Jak powinna wyglądać dieta rekonwalescenta?

Dieta rekonwalescenta ma ogromne znaczenie przy powrocie do zdrowia. Aby wspomóc organizm operowany powinien stosować zrównoważoną dietę, która jest głównie oparta na warzywach i owocach. Zalecane jest też wzbogacenie menu o witaminy C i E oraz selen. Ten pierwiastek można znaleźć m in. w: awokadzie, kiełkach, ziarnach słonecznika i dyni, orzechach lub pełnoziarnistym pieczywie. Istotna jest również witamina A, która występuje w pomidorach, morelach, dyniach oraz zielonych warzywach. Nie wolno zapomnieć o bioflawonoidach, które chronią oczy. Znajdują się one w jagodach i borówkach amerykańskich, które zawierają też kolejny ważny dla narządu wzroku składnik – luteinę. Jest to silnie działający przeciwutleniacz, który zabezpiecza oko przed szkodliwym światłem UVA i UVB. Luteinę można również znaleźć w warzywach liściowych, w szczególności w szpinaku.