Zaćma to niebezpieczna choroba, która stopniowo pogarsza wzrok, a w przypadku nieleczenia, prowadzi nawet do jej całkowitej utraty. Jedynym sposobem leczenia jest operacja. Niestety do standardowego zabiegu refundowanego przez NFZ są długie kolejki. Dodatkowo w ramach bezpłatnej operacji finansowej przez Narodowy Fundusz Zdrowia wszczepia się jedynie standardowe soczewki jednoogniskowe, które usuwają tylko zaćmę, oraz soczewki toryczne natomiast powyżej określonej wady astygmatyzmu >3,5 D Jednak możesz ominąć kolejkę oczekujących i wybrać soczewki premium z pakietem finansowania zabiegu w ramach dyrektywy transgranicznej.
Obraz widziany przez osobę dotkniętą zaćmą jest rozmazany. Jedynym sposobem, by pozbyć się problemu, jest operacyjne zastąpienie naturalnej zmętniałej soczewki sztucznym zamiennikiem.
Jednak u wielu osób problem nieostrego widzenia jest bardziej złożony. Obraz jest niewyraźny nie tylko za sprawą zmętniałej soczewki, ale również za sprawą wady wzroku takiej jak np. krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. Przy okazji zabiegu usunięcia zaćmy, polegającego na wszczepieniu nowych soczewek, można pozbyć się wszystkich wymienionych problemów i uzyskać dobre widzenie bez okularów. Przy operacji muszą jednak zostać zastosowane soczewki innego rodzaju, są to tak zwane soczewki premium.
Czym różnią się soczewki premium od zwykłych?
W standardowym zabiegu usunięcia zaćmy stosowane są zwykłe soczewki jednoogniskowe (refundowane przez NFZ). Po ich wszczepieniu zlikwidowany zostaje problem zmętnienia niezależnie od stadium choroby. Nie znaczy to jednak, że po zabiegu będziemy mogli na stale zrezygnować z okularów. Na zaćmę chorują często osoby starsze, które potrzebują okularów do czytania. Ów problem nie pozostanie rozwiązany, podobnie jak nieostre widzenie związane z astygmatyzmem.
Soczewki premium są to soczewki wieloogniskowe, toryczne lub wieloogniskowe toryczne. Przy odpowiednim doborze soczewki premium możliwe jest całkowite wyeliminowanie konieczności noszenia okularów. Rodzaj zastosowanej soczewki będzie zależny od wady wzroku pacjenta.
Rodzaje soczewek premium
Soczewka wieloogniskowa
Doskonałym wyborem soczewki, którą można użyć do operacji zaćmy jest soczewka wieloogniskowa. Soczewki tego rodzaju zapewniają po operacji zaćmy ostre widzenie z każdej odległości, tak do bliży, jak i do dali. Soczewki wieloogniskowe pozwalają zrezygnować z okularów, jeśli przed zabiegiem pacjent używał ich do czytania bądź na stałe, i nie potrzebował szkieł cylindrycznych (czyli nie występuje u niego astygmatyzm).
Soczewka toryczna
Astygmatyzm to wada wzroku, w której zaburzona jest symetria oka. Nieprawidłowość ta towarzyszy często innym wadom, jak krótkowzroczność, ale też może występować oddzielnie. Efektem występowania astygmatyzmu jest rozmazany, niewyraźny obraz w pewnych obszarach pola widzenia z każdej odległości. Pacjenci z astygmatyzmem noszą okulary ze szkłami cylindrycznymi. Przy korekcji operacyjnej wymagane jest zastosowanie soczewki torycznej. Soczewka toryczna jednocześnie eliminuje problem nieostrego widzenia do dali.
Soczewka wieloogniskowa toryczna
Pacjenci, u których problem nieprawidłowego widzenia jest złożony, mogą całkowicie pozbyć się okularów, jeśli przy zabiegu operacyjnym zastosowane zostaną soczewki wieloogniskowe toryczne. Soczewka tego rodzaju pozwala jednocześnie zapewnić prawidłowe widzenie przy astygmatyzmie, jak i do bliży oraz dali. Okulary nie będą już więcej potrzebne do czytania ani np. do pracy przy komputerze.
Koszt zabiegu z soczewkami premium
Jak można się łatwo domyślić, koszt zabiegu z zastosowaniem soczewek premium jest o wiele wyższy niż koszt zabiegu ze standardowymi soczewkami (który może być w całości zrefundowany). Wielu pacjentów rezygnuje z możliwości jednoczesnego pozbycia się wszystkich problemów z widzeniem i wybiera zabieg z soczewką jednoogniskową w ramach funduszu NFZ. W takim przypadku trzeba jednak ustawić się w kolejce oczekujących. Na zabieg z refundowanymi soczewkami podstawowymi czeka się nawet do kilku lat.
Zapłać mniej i omiń kolejkę, korzystając z dofinansowania
Pacjenci, którzy nie mogą lub nie chcą pozwolić sobie na długie oczekiwanie, decydują się na samodzielne pokrycie kosztów operacji ze standardowymi soczewkami jednoogniskowymi. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w podobnej cenie można wykonać zabieg z soczewkami premium, który pozwoli na stałe pozbyć się okularów. Wystarczy zaznajomić się z przepisami prawa i mądrze wybrać klinikę, w której wykonamy operację.
Dyrektywa transgraniczna
Polskę, jako członka Unii Europejskiej, obowiązuje dyrektywa, na mocy której obywatele całego kraju mogą korzystać z darmowego leczenia na terenie wszystkich państw członkowskich. Osoba ubezpieczona w Polsce może się ubiegać o zwrot kosztów świadczeń opieki medycznej, z której skorzystała za granicą. Dyrektywa transgraniczna dotyczy zarówno publicznych ośrodków zdrowia, jak i placówek prywatnych w krajach Unii.
W przypadku operacji zaćmy wykonanej poza granicami Polski, w dowolnym kraju Unii Europejskiej, NFZ pokrywa koszt standardowego zabiegu z wszczepieniem soczewek jednoogniskowych oraz soczewki torycznej natomiast z określoną wadą astygmatyzmu powyżej 3,5 D cylindrycznych. Na operację za granicą w większości państw nie trzeba czekać w długich kolejkach. Możemy więc szybciej pozbyć się problemu.
Co najważniejsze, zyskujemy możliwość tańszego wykonania zabiegu z soczewkami premium, który pozwoli raz na zawsze rozstać się z okularami. Taki zabieg może być dofinansowany przez NFZ! Można zapisać się na operację z soczewkami premium i dopłacić tylko różnicę między soczewkami zwykłymi a zaawansowanymi (torycznymi i wieloognikowymi).