Zaćma jest jednym z najczęściej występujących schorzeń okulistycznych nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że z tym schorzeniem boryka się aż 65 mln osób, a aż w 51% przypadków utrata wzroku jest spowodowana właśnie przez kataraktę. Na szczęście, proces zmętnienia soczewki można zatrzymać, decydując się na usunięcie choroby poprzez zabieg. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jakie są wskazania do operacyjnego leczenia zaćmy.

Jakie są wskazania do operacyjnego leczenia zaćmy?

Proces zmętnienia soczewki to naturalne następstwo starzenia się organizmu. Katarakta, bo tak jest również określana ta choroba, przede wszystkim pojawia się u starszych osób. Nie oznacza to, że jest to niezmienna reguła, a operacja zaćmy jest przeprowadzana jedynie u osób w podeszłym wieku. Katarakta może mieć podłoże genetyczne lub wystąpić w młodym wieku na skutek urazu lub w wyniku przewlekłej choroby (np.: cukrzycy).

Jakie są wskazania do operacyjnego leczenia zaćmy? Przede wszystkim operacje zaćmy przeprowadzane są w momencie, w którym chory nie może prawidłowo funkcjonować ze względu na znaczne pogorszenie widzenia. Utrudnione jest codzienne funkcjonowanie.

Usunięcie katarakty jest również niezbędne w przypadkach, w których okulista nie jest w stanie zbadać siatkówki ze względu na ograniczony wgląd w dno oka z powodu znacznie zmętniałej soczewki własnej pacjenta. Zmętniała soczewka poprzez zwiększenie swoich rozmiarów – zaćma pęczniejąca może wywołać zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego wywołując jaskrę wtórną, stanowi to wtedy bezwzględne wskazanie do usunięcia zaćmy.

Bezpieczny i krótki zabieg

Na obecną chwilę operacja na zaćmy jest jedyną skuteczną metodą leczenia tego schorzenia. Na rynku istnieją środki farmakologiczne, jak krople do oczu, których zadaniem jest pomóc w walce z kataraktą, jednak należy mieć na uwadze to, że te środki jedynie hamują rozwój choroby, a nie ją usuwają. Całkowite wyleczenie zaćmy i cofnięcie jej efektów gwarantuje jedynie operacja zaćmy – https://alfavision-zacma.pl/.

Jak przebiega zabieg usunięcia katarakty? Celem operacyjnego leczenia zaćmy jest usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej nowym, sztucznym odpowiednikiem. Usunięcie zmętniałej soczewki jest możliwe dzięki ultradźwiękom (tzw. fakoemulsyfikacja), które rozbijają soczewkę. Aby móc wprowadzić końcówkę fakoemulsyfikatora, lekarz wykonuje minimalne cięcie, które ma szerokość 2,2-2,4 mm.  Gdy soczewka za pomocą urządzenia zostanie już rozbita, a jej pozostałości zostaną usunięte, okulista wszczepia w jej miejsce sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. W przypadku zabiegu usunięcia zaćmy zakładanie szwów nie jest koniecznie, ponieważ rana zamyka się sama. Dzięki temu zostaje przyśpieszony proces gojenia i jednocześnie minimalizuje się ryzyko pojawienia astygmatyzmu.

Metoda fakoemulsyfikacji jest bardzo popularnym zabiegiem. Statystyki pokazują, że rocznie na całym świecie przeprowadza się ponad 20 milionów takich operacji. Liczba jest wysoka nie tylko ze względu na małą inwazyjność zabiegu, ale też jego skuteczność – brytyjski Royal National Institute of Blind People ocenił, że operacja przynosi pożądane efekty w 95% przypadków.

Usunięcie zaćmy to nie tylko bezpieczny, ale również krótki zabieg. Trwa on zaledwie 20 minut i jest bezbolesny dla pacjenta, dzięki znieczuleniu miejscowemu, które jest podawane przed rozpoczęciem operacji. Zabieg usunięcia zaćmy wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu w ciągu kilku godzin zostają wykonane wszelkie potrzebne czynności – czyli przygotowanie do operacji, zabieg i rekonwalescencja.