Choć zaćma, czyli zmętnienie soczewki oka, które doprowadza do stopniowej utraty wzroku dopada głównie osoby w starszym wieku, to występuje również u młodszych. Katarakta może być spowodowana przez różne czynniki. Dowiedz się, co może ją wywoływać. Jeśli widziany przez Ciebie obraz jest niewyraźny i zamglony, skontaktuj się z nami. Rozwiązaniem będzie operacja zaćmy.

Zaćma choroba przewlekła

Zaćmę powodują niektóre schorzenia, jak np. przewlekłe zapalenie naczyniowej błony oka czy też nowotwory blokujących prawidłowe ukrwienie soczewki. Również powikłania po cukrzycy mogą mieć wpływ na widzenie. U ludzi młodych szczególnie groźna jest cukrzyca pierwszego stopnia, która zaburza czynności aparatu optycznego, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do utraty wzroku.

Leki

Bywa, że zaćma jest spowodowana przewlekłym przyjmowaniem leków. Szczególnie niebezpieczne są sterydy używane do leczenia przewlekłych stanów zapalnych. W takim przypadku lekarze starają się stopniowo zmniejszać dawkę preparatów. Zauważono również, że odstawienie sterydów bardzo często hamuje rozwój katarakty. Na soczewkę może też wpływać ergotamina – lek na migrenę. Ostrożność należy zachować także przy przyjmowaniu niektórych leków nasercowych czy też preparatów stosowanych przy zaburzeniach psychicznych.

Urazy

W końcu czynnikiem, który może spowodować zaćmę są drobne urazy gałki ocznej. Mogą być one spowodowane uszkodzeniami przez ciała obce, ale również przez promieniowanie UV. Stąd też ważne jest, by nie narażać wzroku na nadmierną ekspozycją słońca i w miarę możliwości zakładać okulary chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Zaćma wrodzona

Katarakta może być również wrodzona. Zjawisko najczęściej spowodowane jest tym, że w ciąży matka musiała przyjmować leki z grupy kortykosteroidów, sulfonamidów. Również cukrzyca ciężarnej może powodować problemy ze wzrokiem u noworodków. Leczenie u dzieci zależy od rodzaju zaćmy. Czasem konieczne jest przeprowadzenie operacji już w pierwszych tygodniach życia.

Jak pozbyć się zaćmy?

Pocieszające jest jednak to, że zaćmę można całkowicie wyleczyć. Nie ma na to środków farmakologicznych i konieczne jest przeprowadzenie zabiegu ale schorzenie można całkowicie wyeliminować. W dużym skrócie operacja zaćmy polega na wycięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce sztucznej. Prace chirurgiczne trwają około 20 minut. Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny. Trzeba go jednak przeprowadzić jak najszybciej. Katarakta w fazie przejrzałej może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.