Zaćma jest to niebezpieczna choroba, której nie można lekceważyć. Na szczęście, jej leczenie jest proste i bezbolesne. Przeczytaj ten artykuł i zobacz, co warto wiedzieć o zaćmie i jak wygląda zabieg usunięcia zaćmy.
Co to jest zaćma?
Zaćma, nazywana również kataraktą, jest to postępujące zmętnienie soczewki oka. Choroba atakuje głównie osoby po 60. roku życia, co jest związane z naturalnym starzeniem się organizmu. Stąd też określenie zaćmy naturalnej. Niestety, również bardzo młode osoby mogą borykać się z tym problemem. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być urazy oka bądź też praca w szkodliwych warunkach, gdzie bardzo łatwo jest o kontakt oczu z chemikaliami. Ponadto stany zapalne oka, przewlekłe choroby oraz przyjmowanie niektórych leków też wiążą się z powstaniem tej przypadłości. Jeżeli cierpisz na cukrzycę, istnieje prawdopodobieństwo, że zachorujesz na tzw. zaćmę cukrzycową. Wiążę się ona ze zmianami metabolicznymi organizmu
Jakie są jej objawy?
Objawów katarakty można wymienić kilka. Przede wszystkim osoba, która boryka się z tym problemem, gorzej widzi. Obraz staje się nieostry, ale także powoduje niewyraźne widzenie, którego nie likwidują coraz to silniejsze szkła. Poza tym, pacjenci bardzo często widzą jasne kolory w ciemniejszych barwach niż są w rzeczywistości. Także widzenie o zmierzchu lub przy zachmurzonym niebie jest lepsze niż w ciągu dnia, kiedy to światło dzienne bardzo oślepia.
Jak można wyleczyć zaćmę?
Najlepszym oraz najskuteczniejszym sposobem na wyleczenie zaćmy jest operacja. Zabieg na zaćmę trwa zaledwie 20 minut. W jego trakcie zostaje usunięta mętna soczewka, dzięki czemu można wszczepić sztuczną soczewkę. Warto wspomnieć, że dzięki znieczuleniu miejscowemu zabieg jest bezbolesny dla pacjenta. Najważniejsze jednak jest to, że zabieg usunięcia zaćmy jest całkowicie bezpieczny.