Zastanawiasz się, jak przebiega zabieg na zaćmę i ile czasu zajmuje? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie. Przeczytaj go i zobacz nie tylko, w jaki sposób leczy się kataraktę, ale też jakie ma ona objawy.

Zaćma – choroba, której nie wolno lekceważyć

Zaćma to choroba polegają na zmętnieniu się naturalnie przejrzystej soczewki. Jest to bardzo poważna przypadłość, która, gdy jest nieleczona, może doprowadzić do utraty wzroku. Niestety, jej wykrycie nie jest prostym zadaniem. Jej wiele objawów, w szczególności tych początkowych, jest odczytywana jako oznaki zmęczenia oczu, przez co w niewielu przypadkach chorzy udają się do okulisty. Do jej symptomów należą: zamazane widzenie, problemy z odbiciem światła, nieostre widzenie barw, a nawet tzw. podwójne widzenie. Katarakta jest chorobą, która najczęściej dotyka starsze osoby, które ukończyły 60-ty rok życia. Ten rodzaj schorzenia określa się mianem zaćmy wrodzonej i związana jest z naturalnym procesem starzenia się organizmu.

 

Jak przebiega operacja usunięcia zaćmy?

Na obecną chwilę zabieg na zaćmę jest najskuteczniejszym i jedynym sposobem leczenia tej choroby. Warto tutaj wspomnieć, że krople do oczu, które przepisuje najczęściej okulista, nie mają za zadanie wyleczyć chorobę, a jedynie hamują jej rozwój. Sam zabieg trwa zaledwie około 20 minut i jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Jest to możliwe dzięki podanemu wcześniej znieczuleniu miejscowemu. Jeśli chodzi o samą operację, to polega ona na usunięciu soczewki za pomocą ultradźwięków (tzw. metoda fakoemulsyfikacyjna), a potem na wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Jest to bardzo skuteczna metoda, która zastąpiła stosowaną przez wiele lat metodę zewnątrz torebkową usunięcia zaćmy. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że w trakcie zabiegu wykonywane jest minimalne cięcie, które ma szerokość 1,5-3,0 mm. Po przeprowadzonej operacji pacjent jest w pełni sprawny, a jego powrót do zdrowia następuje w szybkim czasie.