Według badań na astygmatyzm choruje aż 40% ludzi na całym świecie. Jednocześnie spory odsetek astygmatyków choruje na zaćmę, dlatego też okulistów nie zaskakują wizyty pacjentów, którzy borykają się z obiema dolegliwościami. Na szczęście, te choroby można zwalczyć i to za pomocą jednej operacji. W tym celu warto pomyśleć o soczewkach torycznych, które nie tylko usuwają zaćmę, ale też są skuteczną metodą korekty astygmatyzmu.

 

Astygmatyzm – co warto wiedzieć o tej chorobie?

Astygmatyzm, inaczej niezborność oczu, to jedna z trzech najczęstszych wad wzroku (pozostałe dwie to: krótkowzroczność i dalekowzroczność). Schorzenie występuje u osób, których krzywizna rogówki jest nierównomierna, przez co jej kształt bardziej przypomina owal niż kulę (u zdrowej osoby rogówka ma kształt kulisty). Z tego też powodu promienie, które wpadają do oka, nie skupiają się w jednym punkcie. Rezultatem takiego stanu rzeczy jest niewyraźny obraz zarówno z bliska, jak i z daleka. Ponadto astygmatycy skarżą się na problemy z czytaniem niewielkiego druku, co prowadzi do częstego mrużenia oczu. Na szczęście, z niezbornością oczu można walczyć, a pomaga w tym soczewka toryczna, która doskonale też sprawdza się w walce z zaćmą.

 

Soczewka toryczna – jakie są rodzaje?

Soczewki toryczne dzielą się na dwa rodzaje: jednoogniskową i wieloogniskową. Jednoogniskowa soczewka toryczna koryguje wadę wzroku jaką jest astygmatyzm. Po operacji zaćmy i wszczepie soczewki torycznej wymagana jest korekcja okularowa do czytania. Nowoczesna medycyna proponuje zupełne uniezależnienie od okularów dla osób chorujących na astygmatyzm czyli : soczewkę wieloogniskową- toryczną , która zapewnia dobre widzenie zarówno do bliży czyli do czytania , na odległości pośrednie oraz w dal.

Zaćma operacja – wylecz zaćmę oraz skoryguj astygmatyzm

Soczewka toryczna to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które jednocześnie chorują na zaćmę i astygmatyzm . Najlepszym sposobem, dzięki któremu można usunąć obie dolegliwości, jest operacja zaćmy. Zabieg polega nie tylko na usunięciu powstałych zmian chorobowych, ale też wszczepieniu nowej, sztucznej soczewki.  W przypadkach, w których pacjent choruje na zaćmę, a jednocześnie jest astygmatykiem, okuliści zalecają wieloogniskowe soczewki toryczne. Ich zaawansowana technologia nie tylko pozwala zwalczyć obie wady wzroku, ale też zapewnia operowanemu w przyszłości dobre widzenie do dali, bliży oraz w pośrednich odległościach.