Zaćma to poważny problem, z którym co roku zmagają się setki osób. Jak do tej pory nie ma skutecznego sposobu na to, by pozbyć się schorzenia farmakologicznie. Trzeba zgłosić się na zabieg. Niestety, w ramach NFZ czas oczekiwania jest bardzo długi. Gdzie szukać alternatywy?

Prywatnie – za i przeciw

Jeśli dowiedziałeś się właśnie, że masz zaćmę, pora zacząć szukać lekarza, który podejmie się jej usunięcia. Niestety, kolejki w ramach NFZ są bardzo długie. Zwykle trwają kilkanaście miesięcy. Tymczasem im wcześniej przeprowadzona operacja zaćmy, tym lepiej. To najprostszy sposób, by poprawić swój komfort życia. Można zgłosić się na leczenie w prywatnych klinikach. W każdym większym mieście znajdzie się placówka, która pomoże rozwiązać problemy ze wzrokiem. Niestety, koszty takiego zabiegu są dość wysokie. Zwykle trzeba liczyć się z kwotą rzędu 3-4 tys. zł za jedno oko. To suma, na którą nie stać wszystkich. W ten sposób bardzo łatwo można wpaść w spore zadłużenie. Niektórzy jednak podejmują takie ryzyko ze względu na to, że boją się utraty wzroku. Nieleczona zaćma może bowiem doprowadzić do nieodwracalnych zmian.

 

Gdzie najlepiej zrobić operację zaćmy? Za granicą

Z uwagi na wysokie koszty prywatnej opieki medycznej, dla wielu pacjentów najlepszym rozwiązaniem jest operacja zaćmy w Czechach. Pozwala na to tzw. dyrektywa transgraniczna, która umożliwia korzystanie z usług medycznych za granicą. W praktyce wygląda to tak, że za leczenie trzeba zapłacić z góry, jednak po wszystkim można ubiegać się o zwrot części kosztów w NFZ. Klinika AlfaVision pomaga załatwić pacjentom wszelkie formalności. Konsultacje odbywają się w Polsce, a do Czech jedzie się na sam zabieg. W dniu operacji trzeba wyłożyć podstawową cenę zabiegu, jednak potem wypisuje się wniosek o refundację kosztów, który składa się w NFZ. Na naszej stronie możesz sprawdzić, ile aktualnie kosztuje usunięcie zaćmy.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, gdzie najlepiej zrobić operację zaćmy. Czechy są dobrym rozwiązaniem, ale są osoby, które lepiej czują się w klinice koło swojego domu, nawet jeśli wiązałoby się to z większymi opłatami.

 

NFZ – czy można przyspieszyć termin?

Na stronie NFZ można zapoznać się z okresem oczekiwania na zabieg w poszczególnych szpitalach w Polsce. Można próbować skrócić kolejkę w sytuacji, kiedy stan zdrowia nie jest stabilny, ale musi o tym zdecydować przedstawiciel NFZ w oparciu o dokumenty medyczne. Czasem też kolejka się zmniejsza, bo ktoś zrezygnuje z usług realizowanych ze środków publicznych. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, gdzie najlepiej zrobić operację zaćmy. Dużo zależy od stopnia zaawansowania schorzenia, miejsca zamieszkania. W niektórych miastach na zabieg czeka się krócej niż w innych.