Kiedy ludzie dowiadują się, że mają zaćmę, traktują to  jak wyrok. Zupełnie inaczej było z panią Haliną, jedną z pacjentek czeskiej kliniki. Kobieta natychmiast uruchomiła sieć znajomych, by poradzili jej, gdzie najlepiej wykonać zabieg usunięcia zaćmy. Tak trafiła do AlfaVision w Stonavie.

Jak najszybciej zgłoś się na zabieg

Zaćma jest całkowicie wyleczalna, jednak trzeba poddać się prostemu zabiegowi, który trwa około 20 minut. W dużym skrócie polega na wycięciu zmętniałej soczewki i wczepieniu w jej miejsce sztucznej. Całość odbywa się pod znieczuleniem miejscowym. Później pacjenta czeka jeszcze rekonwalescencja. W sumie w szpitalu musi spędzić około 5 godzin. Choć operacja wydaje się prosta, to niestety kolejki do jej wykonanie z polskiego NFZ trwają nawet 3 lata. W tym czasie wzrok może się bardzo pogorszyć. Nieleczona zaćma prowadzi do stopniowej utraty widzenia, a obraz staje się zamazany. Z czasem nie widzi się już prawie niczego. Stąd tak ważne jest, by poddać się zabiegowi na zaćmę jak najszybciej. Ponieważ z kasy chorych jest to trudne, wiele osób zaczyna szukać innych rozwiązań. Jednym z popularniejszych sposobów na pozbycie się problemu jest zagraniczna opieka medyczna, a częstym kierunkiem są Czechy, położone tuż przy polskiej granicy.

Wysokie standardy w czeskich klinikach

Za granicą okres oczekiwania na zabieg trwa 2-3 tygodni, a standardy usług są na europejskim poziomie. W czeskich szpitalach bardzo często pracuje polskojęzyczny personel i można liczyć na fachową opiekę lekarską.

Gdy dowiedziałam się od okulistki, że grozi mi zaćma oczu – mimo  tego, że brałam leki – to już pytałam się znajomych, gdzie można dokonać zabiegu usunięcia zaćmy. Radzili mi właśnie centrum lekarskie AlfaVision w Stonawie (Czechy). Mówili, że na pewno nie będę żałować wyboru. Po zabiegu usunięcia zaćmy z prawego oka pomyślałam, że dokonałam właściwego wyboru – miła, fachowa obsługa od pani rejestratorki po pielęgniarki i lekarzy – oby tak było we wszystkich przychodniach lekarskich. Obiecuję, że będę namawiać i promować, aby inni chcieli skorzystać z centrum lekarskiego AlfaVision w Stonawie. Dziękuję jeszcze raz  i obiecuje, że z lewego oka przyjadę aby usunąć zaćmę właśnie u Państwa – chwali zabieg pani Halina Niewiadomska, jedna z pacjentek czeskiej kliniki AlfaVision.

Kto może skorzystać z zagranicznej pomocy medycznej?

Taką możliwość daje tzw. dyrektywa transgraniczna, w ramach której można korzystać z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej.