Cierpisz na zaćmę i zastanawiasz się nad operacją w klinice AlfaVision? Zapewne masz wiele pytań oraz wątpliwości związanych z zabiegiem usunięcia katarakty. Aby ułatwić Ci poszukiwania odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie, zebraliśmy w tym artykule najczęściej zadawane pytania przez naszych pacjentów na temat operacji zaćmy. Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na interesujące Cię pytanie, napisz do nas. Wystarczy, że wypełnisz formularz kontaktowy, który znajduje się na samym dole artykułu. W ciągu 24 godzin skontaktujemy się z Tobą i udzielimy dodatkowych informacji na temat zaćmy.

 

Pytania dotyczące usunięcia zaćmy

Kiedy należy usunąć zaćmę?

Zaćma jest niebezpieczną wadą wzroku, która nieleczona prowadzi do ślepoty, a także znacznie obniża komfort życia. Z tego też powodu należy jak najszybciej podjąć leczenie. Obecnie jedyną skuteczną metodą walki z chorobą jest operacja na zaćmę – dlatego też w przypadku wykrycia katarakty, należy niezwłocznie zapisać się na zabieg.

Czy można wykonać operację zaćmy na obu oczach jednocześnie?

Operacje usunięcia zaćmy zazwyczaj przeprowadza się w jednym oku, a drugie operuje się po upłynięciu ok. miesiąca od poprzedniego zabiegu. Nie jest to jednak reguła. W naszej klinice podchodzimy indywidualnie do każdego pacjenta, dlatego też nasi okuliści dobierają tok leczenia w zależności od przypadku.

Jak przebiega operacja na zaćmę?

W naszej klinice zabieg zaćmy przeprowadzamy za pomocą fakoemulsyfikacji. Metoda polega na operacyjnym usunięciu soczewki za pomocą ultradźwięków oraz wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Zabieg nie tylko jest małoinwazyjny, ale też bardzo skuteczny.

Ile trwa zabieg?

Operacja na zaćmę trwa 20 minut, zaś cały proces usunięcia katarakty (wizyta, zabieg, rekonwalescencja) trwa około 6 godzin, dzięki czemu pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu.

Czy usunięcie zaćmy jest bolesne?

Zabieg usunięcia zaćmy, dzięki dostępnym metodom znieczulenia, nie jest bolesny dla pacjenta. Najczęściej wykorzystuje się znieczulenie miejscowe (w tym celu aplikuje się krople do oczu), a w nielicznych przypadkach stosuje się narkozę.

Jaką soczewkę powinienem wybrać?

Wybór odpowiedniej soczewki zależy od przebiegu choroby u danego pacjenta. Nasi specjaliści dobierają rodzaj soczewki dla pacjenta na podstawie wyników wcześniej przeprowadzonych badań.

Czy zabieg usunięcia zaćmy trzeba powtarzać co kilka lub kilkanaście lat?

Zabieg usunięcia zaćmy wykonuje się tylko raz. Wymiana zmętniałej soczewki na sztuczny odpowiednik gwarantuje brak nawrotu choroby.

Operacja na zaćmę w AlfaVision

Czemu warto usunąć zaćmę w AlfaVision?

Zaćma to niebezpieczna choroba, która nieleczona prowadzi do utraty wzroku. Niestety, w Polsce zabiegi usunięcia katarakty są limitowane, dlatego też terminy operacji są odległe. Dzięki unijnej dyrektywie transgranicznej Polacy mogą leczyć się poza granicami kraju, a Narodowy Fundusz Zdrowia zwraca im większość kosztów. Oprócz krótkich kolejek (w naszej klinice czeka się 2–3 tygodnie od momentu zapisu), w AlfaVision pracuje polskojęzyczny personel lekarsko-pielęgniarski, dzięki czemu nie musisz obawiać się bariery językowej.

Czy klinika AlfaVision jest daleko od granicy?

Klinika AlfaVision znajduje się w Stonavie, która leży parę kilometrów od polskiej granicy. Czas dojazdu z takich miast jak: Bielsko-Biała, Skoczów czy Rybnik to około 0,5–1 godziny. Z kolei z Opola, Gliwic, Katowic, Częstochowy i Krakowa dojazd do Stonavy zajmuje około 2 godzin.

Ile kosztuje operacja?

Koszt zabiegu w większości jest pokrywany ze środków z NFZ. Cena refundacji jest zmienna, jeśli więc chcesz sprawdzić, ile kosztuje operacja na zaćmę – https://alfavision-zacma.pl/ – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. 

Czy mogę liczyć na refundację z NFZ?

Tak. Unijna dyrektywa transgraniczna zapewnia pacjentowi zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej, które zostały udzielone poza granicami kraju. Na obecną chwilę refundacja z NFZ za zabieg usunięcia zaćmy wynosi 2,1 tys. zł.

Jakie dokumenty muszę złożyć, by otrzymać refundację?

Aby otrzymać refundację z NFZ, należy wypełnić wniosek o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonej poza granicami kraju. Jednak nie musisz martwić się formalnościami. Po zabiegu otrzymasz w AlfaVision komplet dokumentów, które należy złożyć w NFZ, a także możesz liczyć na pomoc naszej kadry pielęgniarskiej przy wypełnianiu dokumentów.